Jdi na obsah Jdi na menu
 


Paintball

1. 9. 2009

Popis sportu

Jedná se o bezkontaktní adrenalinový sport, při němž je k vyřazení protihráčů používáno zbraní, které střílejí želatinové kuličky ráže 0,68 palce (1,73 cm). Tyto kuličky jsou ze zbraně vypuzovány expandujícím stlačeným vzduchem nebo CO². Kulička je tvořena pevnou skořápkou na bázi celuloidu, který se používá při výrobě potahovaných pilulek. Uvnitř obsahuje kulička netoxické vodou rozpustné barvivo rozličných barev. Při zásahu cíle skořápka kuličky praská a v okolí zásahu je potřísněné barvivem. Tímto způsobem je zasažený (označený) hráč vyřazen ze hry a odchází mimo hřiště do předem určeného prostoru. Zbraně mohou v závislosti na typu zasahovat cíle až na 50 metrů Maximální povolená rychlost kuličky v momentu kdy opouští hlaveň (úsťová rychlost je 300 fps (stopy za vteřinu).

Pro srovnání: 300 fps odpovídá 91 m/s, tj. 324 km/h

Dle zkušeností i ze zásahu na větší vzdálenosti mohou vznikat modřiny, hráče ale většinou motivují k lepšímu sledování herní situace v příští hře a málokoho odradí.

Jedná se o kolektivní sport kde je důležitá spolupráce jednotlivých hráčů.

                                                                                                                                                                                

Bezpečnost

Bezpečnost při paintballu je založena na důsledném dodržování limitu úsťové rychlosti a kvalitním bezpečnostním vybavení.

Povinným vybavením jsou:

  • Paintballová maska - zahrnuje ochranu obličeje včetně uší,čela a částečně chrání i krk hráče.Oči jsou chráněny Plexisklem, které nezapře podobnost tvarů s lyžařskými brýlemi. Sklo může být jednovrstvé, nebo dvojvrstvé (termální) sklo, které zabraňuje zamlžování. Maska je nejdůležitější ochranný prostředek, neboť hráče chrání před zraněním v obličeji, a krajním případě i před vystřelením oka.
  • Ucpávka hlavně / barrel condom - ochrana určená k zastavení nechtěného výstřelu. Je představovaná buďto zátkou, která se do hlavně zastrčí, nebo lépe látkovým váčkem, který se nasune na hlaveň a zajistí se gumovým svazkem napnutým za kořen rukojeti nebo za jiný výrazný výstupek na zbrani.

Dalším nepovinným vybavením mohou být paintballové rukavice, chránič krku (u některých hráčů nahrazený šátkem) a další ochranné prvky.

                                                                                                                                                                                

Zbraně

Zbrani se v paintballu říká marker, čili značkovač. Existují značkovače v ceně mírně nad jeden tisíc korun, stejně tak se na trhu objevují kousky v relacích okolo třiceti tisíc Kč. Abychom zbraně roztřídili, budeme se řídit způsobem funkce mechanismu.

  • pump-action marker: vystřelit kuličku je možno až po natažení posuvného předpažbí - podobně jako u brokovnic-pump.
  • semi-auto marker: značkovače, které po prvotním natažení závěru vystřelí na každé stisknutí spouště jeden projektil-kuličku, dokud nedojde zásoba hnacího média v tlakové láhvi nebo dokud se nevyprázdní zásobník s kuličkami.
  • electronic marker: značkovače, které mají oproti semi-auto značkovačům tzv. elektronickou spoušť(rukojeť). Tato jim umožňuje při zvolení modu full-auto vystřelit až přibližně 13 ran za vteřinu na jedno stisknutí spouště - dokud trvá. Profesionální zbraně dosahují kadence až 25 ran za vteřinu. I u těchto markerů lze zvolit mod semi-auto či vybrat z většinou rukojetí podporovaných modů 3ranných dávek, 6ranných dávek či jiných režimů.

                                                                                                                                                                                

Paintballové hřiště

Paintballové hřiště je místo, kde soupeří dva týmy ve hře zvané paintball. Cílem hry je nejčastěji donesení vlajky na vyhrazené místo, zároveň se tým snaží vyřadit nepřátele paintballovými zbraněmi (značkovači). Značkovač vystřeluje želatinové projektily, které při zásahu obarví protihráče. Ten je vyřazen a musí hřiště opustit.

Hřiště se dělí na dvě velké skupiny:
  • Rekreační a military - ať už jsou umístěna ve volné přírodě, nebo uměle vybudována, jsou tvořena většinou z krytů přírodního (stromy, členitý terén), nebo military (pytle s pískem, zákopy) charakteru. Často jsou to prostory bývalých základen a bunkrů.
  • Sportovní - složená z nafukovacích překážek na rovné ploše cca 40x50 metrů s travnatým nebo umělým (turf) povrchem . Tvořená zejména s cílem umožnit co nejrychlejší a nejdynamičtější hru, přehlednou pro hráče i pro diváky.

                                                                                                                                                                                 

Základní varianty Paintballu

Dnes existují dvě hlavní linie paintballu a lze je definovat podle vztahu k armádě/boji.

  • Military paintball (také woodsball) - hráči sebe staví do pozice bojovníků a snaží se o co nejvěrnější napodobení vojenských operací, postupů a taktik. Značkovače hráči buďto vybírají jako napodobeniny opravdových zbraní, nebo se také snaží přizpůsobovat military vzhledu paintballové značkovače „sportovního vzhledu“. Bojuje se v rozličných prostředích - opuštěné objekty: armádní areály, výrobní haly, sklady… ale operuje se často také v přírodě, hlavně v hustých lesích a v kopcovitém terénu. Hry trvají libovolně dlouho, někdy ale jedna hra zabere i více hodin. Proto se nejčastěji hráč obléká do vojenských stejnokrojů či oblečení zásahových jednotek, při boji využívá radiokomunikačních prostředků a k orientaci venku často potřebuje mapu. Tato modifikace hry je většinou méně finančně náročná. Pokud je hra zahrnuta do jakýchsi ligových zápasů, tyto jsou organizovány samotnými hráči týmů. Pravidla her závisí tedy na hráčích - může se hrát „na barvu“ (pro vyřazení hráče se na něm nebo jeho zbrani musí nacházet barva) nebo „na zásah“ (zde je kladen důraz na smysl pro fair play, kulička totiž pro platný zásah nemusí prasknout).
  • Sportovní paintball - hráči se distancují od vojenského pojetí hry, teamy hrají v jednotných dresech, sportovní značkovače dokážou dosahovat vysoké kadence. Sportovní modifikace paintballu se hraje na relativně malých uzavřených hřištích obehnaných jemnou síťovinou. Překážky sestávají většinou z nafukovacích elementů, které jsou na různých místech hřiště přikotveny k zemi. Těmito kroky je zaručena přehlednost a divácká atraktivita paintballu. Na překážky mohou být aplikována loga výrobců paintballových potřeb a tím vzrůstá i finanční atraktivita sportu pro výrobce/sponzory. Ve sportovním paintballu se koná spoustu turnajů a týmy jsou zahrnuty do různých lig, které často vyhlašují výrobci či distributoři paintballových produktů. Dalším rozdílem je oproti military paintballu přítomnost rozhodčích ve hře. Ve sportovním paintballu hráče vyřadí pouze barevná skvrna na zbraní, nebo oblečení, nikoli zásah, při němž kulička nepraskne. Proto při hře kontrolují hráče rozhodčí.

Stejně jako v ostatních sportech se nejlepší sportovní týmy dostávají na vrchol díky pravidelným tréningům, práci na fyzické kondici a nácvikům jednotlivých herních technik a strategií.

                                                                                                                                                                                 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář